دکتر مظفر پرتو ماه . (فیزیک دان ومفسر قرآن در آمریکا). از دیار کردستان ایران .

 

« مردی که از آمریکا بازگشته و می گوید : " بسوی قرآن برگردید ."

 

دکتر مظفر پرتوماه در سال 1320 در محله ی جورآباد سنندج در خانواده ای متدین و زحمت کش چشم به جهان گشود . وی تحصیلات ابتدائی را در زادگاهش شروع کرد و تحصیلات ششم ابتدائی و سیکل اوّل را با رتبه ی ممتازی گذراند ، وبعد از آن وارد دانشسرای مقدماتی شده و بعد از دو سال تحصیل به عنوان شاگرد نمونه دیپلم ناقص را اخذ نمود و بالاخره در دبیرستان هدایت سنندج ، دیپلم رشته ی ریاضی فیزیک را با رتبه ی اوّل کسب می کند . بعد ار گرفتن دیپلم و شرکت در آزمون سراسری ، وارد دانشسرای عالی تهران می شود ، سه سال در آنجا به تحصیل می پردازد و نفر برتر شناخته می شود .

 

زیرکی و ذکاوت پرتوماه و کسب مقام برتر در همه ی مقاطع تحصیلی ، زمینه ی اعزام ایشان به آمریکا ، از طرف وزارت فرهنگ وقت را فراهم نمود .

 

ایشان بعد از یکسال و نیم تدریس دروس ریاضی و فیزیک و ادبیات در شهر سقز ، بالاخره در سال 1964 میلادی جهت ادامه ی تحصیل راهی آمریکا می شود و در ایالت سردسیر وسکانسینا شهر مادیسون اقامت می گزیند و در دانشگاه وسکانسین ، یکی از مراجع معتبر آمریکا ، در رشته ی فیزیک هسته ای تحصیلات خود را تا مقطع دکترا ادامه می دهد .

 

دکتر پرتوماه در آنجا با تعدادی از دانشجویان مسلمان دیگر کشورهای مقیم آمریکا آشنا می شود و بعد از آنکه متوجه می شود که ایشان حدود یک سال است ، تشکلی تحت عنوان « انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا » تأسیس نموده اند ، بی درنگ عضویت در این انجمن را می پذیرد و رسما فعالیت های دینی خود را با ایشان آغاز می نماید .

 

از به بعد روزانه مشغول کسب علم و حضور در دانشگاه می شود و سایر اوقات در انجمن دانشجویان به فعالیت می پردازد و همین امر باعث می شود که دکترایش را یکی دو سال دیرتر بگیرد ، خودشان در این باره می گویند : " شکر خدا اگر چه بواسطه ی فعالیت در انجمن دانشجویان مسلمان یکی دو سال دیرتر توانستم دکترا بگیرم ، امّا همین امر سبب پدیده ای مبارک شد و آن این بود که به واسطه ی آن کارها توانستم از میان دانشجویان مسلمان مقیم آمریکا در اغلب کشورهای اسلامی دوستانی بیابم که به واسطه ی آنان امروز در آفریقا ، آسیا ، اروپا و تقریبا در تمام دنیا شناخته شده ام ، پس صمیمانه می گویم : الحمد لله رب العالمین . "

 

در سال 1968 در کنگره ی رویال آبردهاو ، که به خاطر به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی توسط یهودیان ، در لندن برگزار گردید ، دکتر پرتوماه به نمایندگی انجمن اسلامی دانشجویان آمریکای شمالی در آن شرکت می نماید و با صدور قطعنامه و بیانیه های متعدد شدیداً دولت اسرائیل را به خاطر این جنایت محکوم و ناچار به واکنش می نمایند . طی سفر به انگلستان و شرکت در آن کنگره ی عظیم صلابت و دلسوزی و دفاع قاطع و جدّی از اسلام و مسلمانان از طرف دکتر پرتوماه باعث محبوبیت ایشان در میان هم مسیرانش می شود ، به همین سبب پس از بازگشت به عنوان نائب رئیس انجمن انتخاب می شود و یک سال بعد به عنوان رئیس انجمن زمام امور را در دست می گیرد . انجمنی که در آن زمان حدود 10هزار نفر عضو داشت و امروز بر اثر فعالیت دلسوزانه دانشجویان ، اعضای آن بالغ بر یک میلیون نفر است .

 

در اقدام اوّل پس از انتخاب به ریاست انجمن، دکتر پرتوماه به اتفاق بقیه ی اعضای هیأت رئیسه سه بنا را برای اجتماع مسلمانان در آمریکای شمالی خریداری می کند تا آنها را به مسجد ومحل عبادت تبدیل نماید .

 

پس از تأسیس آن سه مسجد در آمریکا برای اولین بار دانشجویان به این فکر می افتند که پس از فراغت از تحصیل و بازگشت به کشورهایشان تکلیف این اماکن چه خواهد شد و چه کسانی عهده دار آنها خواهند بود ؟ لذا با همفکری به این نتیجه می رسند که بایستی مؤسسه ای را به عنوان سرپرست املاک مسلمانان به ثبت برسانند تا از هدر رفتن آن املاک و اماکن جلوگیری شود ، مؤسسه ثبت می گردد و دکتر پرتوماه به عنوان رئیس آن انتخاب می شود و خودش در این باره می گوید : " یکی از بزرگترین افتخارات من در زندگی آن است که سند تاریخی املاک موقوفه و مساجد مسلمانان آمریکا را به عنوان رئیس مؤسسه امضا کردم و در تاریخ آن کشور به ثبت رسید . "

 

این مؤسسه در گزارش عملکرد خود در کنگره ی سال 2004 م « دانشجویان اسلامی آمریکا» اعلام کرد که تا به حال بالغ بر 7000 مسجد و املاک موقوفه زیر نظر این مؤسسه به ثبت رسیده است .

 

پس از کسب دکترای فیزیک هسته ای ، در سازمان فضایی آمریکا « ناسا » فعالیت خود را آغاز می کند . امّا عشق و علاقه به دین مبین اسلام باعث می شود تا در دیار غربت یک آن از پای ننشسته و برای نشر و تبلیغ این دین آسمانی و نجات بخش وارد عرصه ی تبلیغ و دعوت گردد .

 

ایشان در سال 1357 ه.ش به ایران باز می گردد . ابتدا به عنوان نماینده دولت در « هیأت حسن نیّت » و ناظر بر انتخابات شورای شهر سنندج برگزیده شد _ این انتخابات برای اولین بار در ایران و به پیشنهاد کاک احمد مفتی زاده برگزار شد _ . پس از انتخابات و برگزیده شدن یازده نفر به عنوان شورای شهر سنندج ، در سال 1358 از طرف رئیس جمهور وقت ( بنی صدر ) ، جهت همکاری با دولت دعوت و به عنوان مشاور عالی رئیس جمهور در امور علمی و رئیس سازمان صنعتی پژوهش های ایران منصوب می گردد ، امّا بعد از مدتی به دلایلی استعفا می دهد و مجدداٌ راهی آمریکا می شود تا فعالیت های خود را در ناسا ادامه بدهد ، امّا در آنجا به خاطر ایرانی بودن و همکاری با دولت و شورای انقلاب ، مورد بی مهری و تبعیض واقع می شود و مانع همکاری وی با ناسا می گردند . لذا با پیشنهاد دوستانش در « انجمن اسلامی دانشجویان » تحصیلات خود را در زمینه ی فیزیک پزشکی پی می گیرد و بعد از فارغ تحصیل شدن در مقطع فوق دکترای تخصصی ، در مؤسسه ای وابسته به ناسا کار خود را درزمینه ی درمان سرطان شروع می کند و به موفقیت های چشم گیری دست می یابد ، از جمله ی آن اختراع دستگاهی برای درمان بیماران سرطانی است .

 

ایشان مدّت نوزده سال در بیمارستان ناسا در زمینه ی فیزیک پزشکی به فعالیت می پردازد و به دنبال حمله به برج های سازمان تجارت جهانی در 11سپتامبر ، که مسلمانان در آمریکا و اروپا تحت فشار قرار می گیرند ، ابتدا اخراج می شود و بعداٌ برای جلوگیری از اقامه ی دعوا ، ایشان را بازنشست می کنند .

 

دکتر پرتوماه طی اقامت در کردستان و در و مسیر بازگشت به آمریکا ، که از کردستان ترکیه می گزرد ، به خوبی به عمق محرومیت ها و مظلومیت های ملّت کُرد پی می برد ، لذا به محض بازگشت به اتفاق کُردهای سایر کشورهای کُردنشین اقدام به تشکیل مؤسسه ای به نام « حزب اسلامی کردستان » می نماید و مجله ای تحت عنوان « جودی » منتشر می کند ، تا از این راه محرومیت و ستم مضاعف ملّت مسلمان کُرد را به گوش جهانیان و امت اسلام برساند .

 

ایشان علاوه بر موفقیت چشمگیر و کم نظیر در عرصه ی علوم و تکنولوژی ، به عنوان یک شخصیت برجسته ی اسلامی مطرح است و بر خلاف بسیاری از خودباختگان ، به مسلمان بودنش افتخار می کند . وی علاوه بر اینکه حافظ قرآن و آشنا به علوم و معارف اسلامی هستند ، اخیراً نیز قرآن را به زبان کُردی ترجمه و تفسیر نموده که انشاءالله بزودی به چاپ خواهد رسید . ایشان در سال 1384 دارفانی را وداع گفت .

 قرین رحمت حق باد .

نقل از سایت نوگرا:

 

٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨

 مرتبط با موضوع :

 مودودی، حسن البنا و اخوان المسلمین !  [شنبه، 28 فروردین ماه ، 1389]
 من (ابوالاعلی مودودی از زبان خودش)  [شنبه، 14 فروردین ماه ، 1389]
 مختصری در مورد دعوتگر نامی کَرد حاجی کاروان  [دوشنبه، 17 اسفند ماه ، 1388]
 قرضاوی و حسن البناء  [شنبه، 8 اسفند ماه ، 1388]
 آشنایی با مرشد عام جدید اخوان المسلمین  [شنبه، 1 اسفند ماه ، 1388]
 آیا گوته یک مسلمان بود؟  [شنبه، 17 بهمن ماه ، 1388]
 خاطرات زندان ،سلول آب و جنایت  [پنجشنبه، 1 بهمن ماه ، 1388]
 فرازهایی از وصایا و تعالیم شیخ عبدالقادر گیټ/a>  [شنبه، 7 آذر ماه ، 1388]
 [یکشنبه، 17 آبان ماه ، 1388]
 [شنبه، 9 آبان ماه ، 1388]
 [یکشنبه، 3 آبان ماه ، 1388]
 [یکشنبه، 3 آبان ماه ، 1388]
 [یکشنبه، 3 آبان ماه ، 1388]
 [یکشنبه، 26 مهر ماه ، 1388]
 [سه شنبه، 7 مهر ماه ، 1388]
 [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 [یکشنبه، 18 تیر ماه ، 1385]
 [جمعه، 1 اردیبهشت ماه ، 1385]
 [دوشنبه، 7 فروردین ماه ، 1385]
 عیسی آل خلیفه کاستروی بحرین

 

/ 2 نظر / 136 بازدید
دوست شما

ما انسان‌ها از طرق گوناگوني هدايت و راهنمايي مي‌شويم، بعضي از اين راهنمايي‌ها بسيار ظريف و زيركانه است، مانند پيام‌هايي كه در سمبل‌ها نهفته است. كساني كه داراي انرژي روحي و رواني بالايي هستند، مهارت خاصي در شناسايي و فهم مفاهيم نشانه‌ها، سمبل‌ها و الگوهاي اوليه‌اي كه در زندگي‌شان پديدار مي‌شوند، دارند. از آنجايي كه وجود و بروز اين نشانه‌ها براي همه يكسان است، جهت بهره‌وري بيشتر از نشانه‌هاي موجود در زندگي‌مان، نياز است كه حوزة فهم‌مان را از معناي بسياري از نشانه‌ها و سمبل‌ها و الگوهاي مهمي كه در زندگي‌مان آشكار مي‌شوند گسترش دهيم. در اين مقاله مختصري از تاريخچه‌ي موجوديت سمبل‌ها و نشانه‌ها را مطرح مي‌كنيم. البته اين موضوع ابعاد و زواياي گوناگوني دارد و مطالب بسيار زيادي پيرامون آن گفته شده و در اينجا قصد ما معرفي كلي و فتح بابي براي آشنايي خوانندگان است. از ديدگاه باطني، هر چه كه در دنيا به وجود آمده (اختراع يا كشف شده) روزي در تجسم، افكار و خواسته‌هاي ما وجود داشته است. از نظر اين حوزه، هر چيزي كه در زندگي شكل گرفته و موجوديت يافته است (هر آنچه كه از سه بعد جهان وجود دارد)، از قصدي بالايي ناشي مي‌شود كه به

سراج الدین

سلام علیکم ماموستای عزیز خیلی خوشحالم که می بینم شما زحمت کشیدید و این وبلاگ بسیار خوب را راه اندازی نموده اید که مسایل دینی و مسایل روز را به خوبی در کنار هم جمع آوری نموده اید و قطعا همه ما از آنها استفاده خواهیم نمود و در راستای تحقق اهدافت اگر کمکی از دست ما بر می آید در خدمت شما هستیم. موفق باشی اجرکم عندالله