چرا مردم ایران باید در مورد اخوان المسلمین بیشتر بدانند؟

 آقای خسروشاهی، سفیر سابق ایران در واتیکان و مصر، سالها به تحقیق درباره جنبش‌ها و جمعیت‌های اسلامی از جمله اخوان‌ المسلمین پرداخته و در این زمینه کتابها و مقالات بسیاری دارند.

شما در سالهای گذشته درباره گروه اخوان‌ المسلمین و کشور مصر، تألیفاتی داشته‌اید.کتاب <اخوان ‌المسلمین، بزرگترین جنبش اسلامی معاصر> حاوی چه نکات جدیدی است؟

این کتاب تألیف دکتر اسحق موسی ‌الحسینی است که نیم قرن پیش (1955م) در بیروت به چاپ رسیده و سپس برای بار دوم، با تجدید نظر و اضافات به زبان انگلیسی منتشر شده است.ترجمه این کتاب از روی متن عربی است. به نظر من مؤلف با وسواس و دقت و تقریباً بی‌طرفانه، به بررسی و تحقیق در این زمینه پرداخته است و در واقع نشر آن برای شناخت و شناسایی حرکت اخوان ‌المسلمین مفید است.کتاب در کل شامل تاریخ پیدایش و اندیشه‌ حرکت اخوان‌ المسلمین است.

مخاطب کتاب از نظر شما چه کسانی هستند؟

با توجه به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، یک واحد درسی دانشجویان در دانشگاهها، آشنایی با حرکتهای اسلامی معاصر و اندیشه و عملکرد آنها بود و این جانب نیز همین موضوع را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، دوره فوق‌ لیسانس و همچنین دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه، تدریس می‌کردم، این کتاب برای استفاده آن دانشجویان ترجمه و چاپ شد. پس مخاطب نخستین، دانشجویان و در مرتبه بعدی، همه‌ کسانی هستند که به آشنایی با حرکتهای اسلامی علاقه‌ دارند.

س :چرا مردم ایران (باید) درباره اخوان‌المسلمین بیشتر بدانند؟!!

ج: چرا مردم ایران <نباید> با اخوان‌المسلمین بیشتر آشنا شوند؟

 اخوان‌المسلمین از زمان تاریخ تأسیس و پیدایش در سال 1928م در مصر، توسط شیخ شهید حسن البنا، همواره در راه نشر اندیشه اسلامی و در راستای تأسیس یک حکومت و جامعه و نظام اسلامی فراگیر، کوشا بوده و در این راه تاکنون صدها شهید در بلاد مختلف عربی تقدیم اسلام نموده و نسل جوان اغلب کشورهای اسلامی --- عربی را هم از سقوط در دامن اندیشه‌های سکولار و یا قومی و مادی، رهایی بخشیده و آنان را به راه مستقیم هدایت کرده است.‌

نخستین مرشد اخوان‌المسلمین، شهید حسن‌البنا، از مؤسسان اولیه و اصلی حرکت تقریب بین مذاهب اسلامی در قاهره بود که به همت علامه شیخ محمدتقی قمی شکل گرفت. از سوی دیگر، اخوان‌ در اغلب مسائل جهان اسلام همواره همراه حق و حقیقت گام برداشته و در مسائل مربوط به ایران اسلامی و تشیع نیز فریاد رسای اسلام‌گرایی وحدت‌طلبانه برادران اهل سنت در دنیای اسلام بوده است. دفاع اخوان از انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی(قدس سره)، مطلبی نیست که نیاز به توضیح داشته باشد. خوب به خاطر داریم نخستین گروهی که بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، برای عرض تبریک به ایران آمده و خدمت امام خمینی(ره) رسیدند، رهبری اخوان از مصر و سودان و لبنان و سوریه و اردن بودند. و آخرین موضع‌گیری و پیشتیبانی آنها از حزب‌الله، در شرایطی که ارتجاع عرب و رهبران مزدور و وابسته، حتی دعا کردن برای پیروزی مقاومت اسلامی لبنان و حزب‌الله را تحریم کرده و اقدامات آن را نوعی ماجراجویی! اعلام نمودند، بهترین گواه بر صدق و صفا و حسن نیت آنان است!‌در جریان تجاوز اسرائیل به لبنان و دفاع حزب‌الله، شیخ مهدی عاکف، مرشد کنونی اخوان در مصر، رسماً و در پیامی اعلام داشت که اخوان حاضرند ده هزار نیروی رزمنده (میلشیا) برای کمک به حزب‌الله به لبنان بفرستند.متأسفانه همین دفاع آشکار و صریح باعث شد که حکومت مصر صدها نفر از آنان را دوباره به زندان بفرستد و چهل نفر از رهبران اخوان را به دادگاه نظامی بکشاند که محاکمه غیرعادلانه آنان، هم‌اکنون در قاهره ادامه دارد. بنا بر این مسائل که فقط فهرست گونه به آن اشاره شد، آیا <نباید> از اخوان‌المسلمین بیشتر بدانیم؟!

آیا چاپ این کتاب در برهه حساس فعلی در روابط ایران و مصر تأثیر منفی نخواهد گذاشت؟

چاپ اول کتاب مورد اشاره ده سال پیش انجام گرفته و مربوط به مرحله کنونی روابط سیاسی مصر و ایران نیست و هیچ‌گونه اثر منفی هم در این روابط؟! نخواهد داشت. در داخل مصر که این جانب سه سال تمام، اخیراً در آنجا به سر برده‌ام، دهها کتاب و صدها مقاله، همه ساله درباره حرکت اخوان‌المسلمین، منتشر می‌گردد و دولت مصر هم حساسیت خاصی نشان نمی‌دهد. علاوه بر این، هفته‌نامه‌ها و ماهنامه‌هایی نیز از سوی آنان چاپ و منتشر می‌گردد.ترجمه و نشر یک کتاب دانشگاهی بی‌تردید بر روابط بین ایران و مصر اثر منفی نخواهد گذاشت.

به نظر شما نگارش این کتاب و کتابهایی از این دست تا چه حد می‌تواند کارکرد رسانه‌ای مثبت داشته باشد؟

هدف ما آشنایی مردم ایران و همه فارسی‌زبانان با بزرگترین حرکت اسلامی معاصر و شناخت اندیشه و عملکرد آن است و بی‌تردید آثار مثبتی در تألیف قلوب و تقریب بین مذاهب اسلامی دارد.‌

آیا این کتاب ترجمه هم می‌شود؟

این کتاب به زبان انگلیسی و اردو هم ترجمه و منتشر شده است.

در مورد انتشارات، تعداد صفحات، قیمت کتاب و شمارگان کتاب توضیحی بفرمایید.

ترجمه این کتاب در 300 صفحه در قطع وزیری، نخست در سال 1375 از سوی مؤسسه اطلاعات در 2100 نسخه منتشر گردیده و بعدها برای بار دوم و شاید سوم نیز، از سوی همان مؤسسه و در همان شمارگان، تجدید چاپ شده است.

کار دیگری درباره اخوان انجام داده‌اید؟

آخرین کتاب من درباره اخوان، ترجمه کتاب تاریخی و محققانه پرفسور ریچارد میشل، استاد تاریخ دانشگاه میشیگان آمریکاست که جلد اول آن در 452 صفحه اخیراً از سوی مرکز اسناد وزارت امور خارجه منتشر شده و جلد دوم آن، در 500 صفحه به زودی منتشر خواهد شد.پرفسور میشل برای تألیف این کتاب، پنج سال تمام در مصر به تحقیق و مطالعه پرداخته و محصول بررسی‌های تاریخی--- تحقیقی و آکادمیک خود را تحت عنوان‌‌The Society OF Moslem Brothers در اروپا و آمریکا منتشر ساخته و ترجمه عربی آن هم توسط دکتر محمود ابوالسعود، استاد و اقتصاددان مصری، از سوی <جمعیت اسلامی آمریکا> تحت عنوان <الاخوان‌المسلمون>، انتشار یافته است.

البته ترجمه وی از روی متن اصلی انگلیسی است که به اضافه توضیحات مفیدی در پاورقی‌ها، از سوی این جانب و مترجم و استاد صلاح ابورقیق، عضو مکتب الارشاد--- کمیته مرکزی اخوان--- کامل‌تر شده است.علاوه بر این، مجموعه مقالات متفرقه این جانب درباره اخوان‌المسلمین، که قبلاً در روزنامه اطلاعات و یا جرائد دیگر منتشر شده است، به شکل کتابی مستقل و در 300 صفحه آماده شده که انشاءالله در آینده‌ای نه چندان دور، منتشر خواهد شد.
منبع
به  سایت :   پایگاه اطلاع رسانی: مرکز بررسیهای اسلامی مراجعه فرمائید.
/ 1 نظر / 37 بازدید
حسين جاويدي

سلام . گذري ، نيم نگاهي ، نظري ....[لبخند] مطالب ما نظر شما رو جلب مي كنه ، مطمئن باش ... هميشه منتظر نظرات شنيدني شما هستم . اميدوارم در همه مراحل زندگي موفق و پيروز باشيد.[گل] ولي اين رو بدون كه شما دعوت شدي به وبلاگ برترين.