ما وماه مبارک رمضان.

  وجزو زندگی ما وبا حیات ما مانوس است. صحابه ی کرام شش ما ه از خدا می خواستند تا رمضان دوام بیاورند تا آنرا بگیرند وماههای  بعد از آن هم از خدا میخواستند که رمضان گذشته را از آنان بپذیرد .ودر واقع زندگی خوب در خوب دیدن وخوب شنیدن است.وچون انسان  بزرگ است لهذا افکار کوچک نمی توانند راهنمای او باشند. وبر تری افکار مومن بر دیگران این است که تفکر او طعم معنوی بدهد.

ووقتی هدف رسیدن به خدا ودرک اسلام راستین وراه محمد است پس با افکار منفی وکوچک به جایی نمی رسیم.واز اینجاست که با ید بپذیریم تفکر سالم  جامعه ی سالم را می سازد.واگر هر فرقه ای تنها بفکر اجرای نمایش فکری خویش باشد این تبلیغ اسلام نیست.بنا براین اگر بخواهیم بنام اسلام ویا برای اسلام عزیز کاری انجام بدهیم باید به فکر بشا ش تر نشاندادن اسلام باشیم  که در تعبیر وتفسیر بسیاری از مذاهب وفرق وافراد واشخاص اسلام را از تنه تنومندش جدا نموده اند وبه شاخه وبرگهایی زرد و نارنجی تبدیل نموده وهر گز نمی توان با این روشهای منحط و  آراء ضعیف کار اسلام ومسلمانان را پیش برد، وبدین صورتها ی گوناگون ودر این قالبهای کوچک   نمی توان حقیقت اسلام را نشان داد . واسلام خیلی با عظمت است. وآنرا نمی توان در قالب هیچ فرقه و مذهب و جماعتی به نمایش گذاشت. واگر بر اثر همین تنگ نظریها و کج سلیقگیهای ما   نباشد  از اسلام ومحمد  کارکاتور نمی سازند.

بهر حال شزیعت برای اصلاح شخص است ، باید این روزه ای که می گیریم  اثری در سلوک ورفتار و عقیده ی ما بگذارد.با ید مسلمان ارزش این عبادت واین ایام را بداند.ومسلمانان در بهره گیری از این ایام مبارک به مراتب مکانت خود را بدست می آورند ودر نزد خدا خود را نشان خواهند داد ، ودر جاتشان هم متفاوت  است.آیا در روزه ای که می گیریم ومواعظی که شنیده ویا می شنویم ودر تراویحی که شرکت می کنیم ونمازهایی که با جماعت می خوانیم ویا قرآنی که تلاوت می کنیم .....چه بهره ای برده ایم؟

 بنا براین کسانی که با اخلاص ،به خدا وند متعال توجه می کنند ،ابلیس نمی تواند بر همت و افکار  واخلاق و دل ودرونشان فائق آید ، اما کسانی که تابع شیطان اند ویستجیبون دعوته،  وتسلیم وسا وس اویند از دست ابلیس خلاصی ندارند، چون نهایت مراد ابلیس اهلاک بنی آدم است:  انما یدعوا حزبه لیکونوا من اصحاب النار.۶ فاطر.

در نتیجه بسیارند کسانی که یا از رمضان بهره ای نمی گیرند ویا خدا را جز در رمضان نمی شناسند، واین بدترین نوع مسلمانان اند.رمضان تجارتی با جواد کریم منان است. وخدای مهربان در این ماه ضیافت ،میدانی بزرگ برای مسابقه ی بندگی وانجام اعمال صالح برای همه باز نموده: من جاء بالحسنه فله عشر امثالها. ١۶٠ انعام . که اینها منافعی ثابت وسالم در دخل آخرت ودر نزد پروردگار است. و یا می فرماید : مثل الذین ینفقون اموالهم فی سبیل الله کمثل حبه انبتت سبع سنابل فی کل سنبله ماه حبه.والله یضاعف لمن یشآء والله واسع علیم. یا بفر مایش رسول اسلام (ص) :من فطر فیه صائما کان له مثل اجره ....ومن اشبع صائما سقاه الله من الحوض. ( رواه ابن خزیمه).

رمضان ماه بازیابی و بازخوانی افکار و اخلاق خودی است وماه توبه وانابه حقیقی بسوی الله سبحانه وتعالی.

 و اماخطاب اسلام قبل از همه  به علما ویا داعیانی است که بیشتر از دیگران ، سنگ اسلام  را بر سینه می زنند، که اگر خود روحشان وفکرشان اسیر مادیات وحیات دنیا باشد ، چگونه می توانند خود را رها یافته وفلاح از عذاب قهر خداوند بدانند.چون بسیاری مع الاسف به صورت شعبده  در اغواء دیگران زبر دستی می کنند و با این حال شاید بتوانند برای مدتی با مهارتها وشیطنتها مردم ومخاطبین را سر گرم کنند. ولی بعدا کم کم حقیقتها پدیدار می شوند....و سپس مورد نفرین خدا وملائکه والناس اجمعین قرار می گیرند.

پس  بیائیم در این ماه ضیافت الله  برای اینکه حد اقل کاری که کرده باشیم اگر بر دیگران تر حم نمی کنیم به خود رحم کنیم و

 اولا: تعصبات را کنار بگذاریم تا در راه رشد وکمال به موفقیهتا وحقیقتها دست یا بیم.(انشا الله).

ثانیا: با اکاذیب ومفتریات خود راسر گرم نکنیم مقداری به این کلام خدا نزدیک شویم چون با مفتریات نه اینکه به جایی نمی رسیم  بلکه افسردگی می گیریم. وبقول امام احمد (رح): مردم بجای قال الله وقال الرسول به قال فلان وقال فلان می پردازند.

ثالثا: بیائیم مقداری آرامتر حرکت کنیم تا مسائل را با دقت بیشتری بررسی کنیم ودریابیم ، ودر مورد مسائل خوبتر فکر کنیم.واز الفینا آبا ئنا دست بر داریم تا شاگردان خوبی برای کتاب خدا باشیم.

رابعا:واگر خود توان کمک مادی به فقرا را نداریم حد اقل در راه تامین معیشت ایشان وبرای احساس همدردی و مشارکت در رنج ومحنت آنان، در معرفی نمودنشان در این ماه به (خیرین ومنفقین ) کوتاهی نکیم. چون الدال علی الخیر کفاعله.

 خامسا: دهه ی اخیر رمضان را احیا کنیم که رسول خدا(ص)، به فر مایش حضرت عایشه ی صدیقه (رض) نه اینکه این ده شب اخیر را احیا می نمود حتی  دراین ده شب در مسجد می ماند ودراعتکاف بود  ، تامشمول برکات شبی شود که شب ارزشهاست،  وشبی که خیر آن بهتر از هزار ماهی است که در آن شب قدری نباشد. وآنهم شب نزول کامل ترین نسخه ی آسمانی است که قرآن کریم است.. وصلی الله علی محمد وآله وصحبه والتابعین لهم الی یوم الدین. والسلام علیم ورحمه الله.

/ 0 نظر / 29 بازدید