شیخ المحدثین. حضرت امام بخاری. رحمه الله.

 

٢- پدرش(اسماعیل) از محدثین بوده واز شاگردان حماد بن زید وامام مالک بوده است واز همراهان عبد الله بن مبارک بوده است.امام بخاری در همان اوان کودکی پدر عالم وزاهد وفرزانه اش را از دست داد ومادرش که بانویی عابد وزاهد بود سر پرستی اورا عهده دار شد.

٣- امام بخاری با ذکاوت وا لا یی که داشت در مدارس سنتی آنروزی به علم حدیث علاقه ی وافری داشت وتا ١۶ سالگی هفتاد هزار حدیث حفظ نمود.ودر ١١ سالگی از علامه (داخلی) ایراد می گرفت.

۴- بخاری  در (٢١٠ ق) در شانزده سالگی، به همراه مادر وبرادرش  راهی مکه شد و بعد از ادای مناسک  حج با مادر وبرادرش  به بخاری برنگشت. وبه فراگیری دانش حدیث وشریعت پرداخت. ودر ١٨ سالگی به نزد علمای مدینه رفت.واز این رهگذر به بصره ، کوفه ، بغداد،  شام، مصر،مرو،واسط،نیشابور،و  ری  که مراکز علمی آن زمان بودند سفر نمود.

۵- اساتید بخاری به شمار نمی آیند و ذکر آنهادر اینجا نمی گنجد ومنجمله: محمد بن عبدالله انصاری و مکی بن ابراهیمو علی بن مدینی و احمد بن حنبل و اسحاق بن راهویه و ابو بکر و عثمان فرزندان ابو شیبه و ابو حاتم رازی. و همچنین شاگردان او بسیارند و از جمله ی آنان  :امام مسلم ونسائی وترمذی و مروزی و ابن ماجه اند.

۶- بخاری دارای اخلاق وزهد واخلاص بود وخوش زبان و سخاوتنمند. ودر تیر اندازی ودانش اسلحه آگاهی وافری داشت.ومالش را به مضاربه می داد تا با این کار ادامه ی تحصیل دهد.

٧- اما  از مجالست با حکام و همنشینی با آنان بسیار پرهیز می کرد. ومعتقد بود که استقامت در دین در صورت همراهی با حکام بسیار مشکل است. وپیشنهاد امیر بخاری ( خالد بن احمد ذهلی)را که گفت به قصر بیا وبه فرزندانم صحیح بخاری وتاریخ کبیر را  بیاموز، رد کرد ، وفرمود من علم را خوار وذلیل نمی کنم وشما هم مثل بقیه ی  مسلمانان به مسجد بیائید وهمراه با آنان در درس حاضر شوید. وبه همین علت بعدها از بخارا بیرونش کردند وبا داغهایی که همین حاکم مستبد (بخاطر همین کار )بر دلش  نهاد در نهایت مظلومیت و غربت از دنیا در رفت.

٨-نظر بزرگان در باره دانش وفقاهت وی بسیار است واز جمله ی آنان: عبدالله بن محمد مسندی، ابو حاتم رازی، صالح بن محمد جزره، سلیم بن محمد، قتیبه ابن سعد، دارمی، محمد بن نصر شافعی، نعیم بن حماد خزاعی ، حاشد بن اسماعیل، وامام نووی می فرمایند: امام بخاری در انواع علوم از توانائی ویژه ای برخوردار بوده ودر استخراج حدیث واثبات نکات ریز آن کسی به پای او نمی رسد. وبدون تردید هر کس با خواندن کتابش به این نکته پی خواهد برد.

٩- ضریب هوشی وقدرت حافظه ی ایشان زبانزد خاص وعام بوده ومورد توجه اساتید وی قرار است.

١٠- تالیفات وی بسیار است از جمله:  قضایا الصحابه و التابعین واقاویلهم،  ، الادب المفرد، اسامی الصحابه، کتاب الاشربه، برالوالدین،وکتاب: التاریخ الکبیر ، والتاریخ الاوسط، والتاریخ الصغیر، الجامع الصحیح المسند من حدیث رسول الله وسننه وایامه. (معروف به صحیح بخاری)وبالغ برصد شر برآن نوشته اند، ومهمترینشان فتح الباری( عسقلانی) . و عمده القاری( بدرالدین عینی)می باشند.

١١- امام بخاری در روستای خرتنگ در نزدیکی سمر قند درسن ۶٢سالگی در شب عید فطر سال ٢۵۶  از هجرت سیدنا مصطفی (ص) دار فانی را وداع فرمود  و این خورشید تابناک دنیای علم ومعرفت غروب نمود ودر همانجا به خاک سپرده شد. انا لله وانا الیه راجعون.

به نقل از مقدمه ی کتاب (شرح مختصر صحیح بخاری  )  با مقداری تلخیص ،به قلم استاد عبد القادر ترشابی. در ١۴٢٣ ق - امارات: شارجه. فجزاه الله خیر الجزآء .

 

/ 8 نظر / 40 بازدید
وحید زایری

لطف و مغفرت الله سبحانه شامل حال ایشان باشد .

بهروز موسی زاده

سلام ماموستا مطالب زیبایی بود در وبلاگ موفق باشید در ادامه راه

شجاعی

ماموستا زور جوان بوو . سه ر کوتو بی

ناشناس

با سلام خدمت ماموستای عزیز وبلاگ پر مغزی دارید .سر زدن به وبلاگ شما بزرگوار فقط جهت حاضری در دفتر رفاقت با شما بود. انشا’الله که همیشه موفق و موید باشید .[گل]

سرباز کوچولو

سلام در وبلاگ http://www.iranmazhabi7.blogfa.com/ در قسمت نظرات فرموده بودید از بحث های بی فایده بین مذهب ها بپرهیزیم. ولی وقتی در قسمت نظرات آن وبلاگ نگاه می کنید حرفهایی را می بینید که در آن شیعیان را به شرک متهم می کنند [تعجب] این حرفها پایه اعتقادی تندرو هایی است که به خود اجازه میدهند اسم خود را جند الله بگذارند و دست به هر جنایتی بزنند. و آنگاه که آتش جهالت شعله بکشد شیعه وسنی همه در آن می سوزند. همانگونه که در عملیات های تروریستی گروهک ریگی دیدیم.[ناراحت] در این شرایط آیا وظیفه ما بیان حقایق نیست؟ تا به کی سکوت کنیم و ببینیم یک فرقه دست ساخته استعمار آمده و با تهمت های بی پایه خود هر روز جوانان بیشتری را گمراه می کند؟ من هم اعتقاد دارم پر رنگ کردن یکسری تفاوت ها بین مذاهب شاید در حال حاضر خیلی ضرورت ندارد ولی یکسری مسائل باید روشن شود.[گل]

سرباز کوچولو

خوشحالم که این نظرات دلیلی شد که من با روستای زیبا وسرسبز آن آشنا شوم. خوشا بحالتان که در چنین طبیعت زیبایی زندگی می کنید. ببخشید من کردی بلد نیستم ومجبورم فارسی بنویسم

حمیده

سلام ماموستای بزرگوار! من افتخار آشنایی با شما را در دو جمعه پیش در مسجد داشتم و از متن خطابه ی شما بسیار فیض بردم. و نیز سعادت داشتم که با وبلاک پر محتوای شما آشنا شوم از این پس از خوانندگان دائمی شما خواهم بود. به امید خدا

هه

خدا لعنتش کنه