نجم‌الدین اربکان درگذشت


 خبرهای اصلاح‌وب
 رهبر تاریخی جنبش اسلامی معاصر ترکیه، استاد نجم‌الدین اربکان، امروز یکشنبه، 8اسفند، در سن 85سالگی در بیمارستانی در آنکارا دار فانی را وداع گفت.
نجم‌الدین اربکان در سال1926 متولد شد و در سال1948 از دانشگاه صنعتی استانبول فارغ‌التحصیل شد. دوره دکترای خود را در رشته مکانیک و در تخصص موتور تانک در دانشگاه آخن آلمان سپری کرد و در سال1967 در استانبول به درجه پروفسوری رسید.


او در سال1970 حزب نظام ملی را با رویکرد اسلامی تأسیس کرد؛ ولی با انحلال حزبش توسط دادگاه قانون اساسی، در سال1973 حزب سلامت ملی را تشکیل داد. در سال‌های 1974 تا 1978 در سه دولت ائتلافی معاون نخست‌وزیر بود.

حزب سلامت ملی در سال1980 گردهمایی قدس را برگزار و به گفته برخی ژنرال‌ها، این گردهمایی یکی از علل اصلی کودتای نظامیان در 12سپتامبر همان سال شد. به دنبال کودتا، اربکان دستگیر و به مدت یکسال زندانی شد و در سال1982 به 10سال ممنوعیت فعالیت سیاسی محکوم شد.

او در سال1987 به صحنه سیاست باز گشت و رهبری حزب رفاه را بر عهده گرفت. در سال1991 به نمایندگی از مردم قونیه وارد مجلس شد. در سال1996 و به دنبال پیروزی چشمگیر حزب رفاه در انتخابات عمومی، با حزب راه راست ائتلاف کرد و به عنوان نخست‌وزیر تشکیل دولت داد. دولت او از آغاز تحت فشار نظامیان بود و سرانجام پس از کمتر از یکسال مجبور به استعفا شد.

حزب رفاه هم منحل شد و پس از آن و به دنبال انشعاب جریان اصلاح‌طلب، در چارچوب حزب عدالت و توسعه، طیف اربکان در حزب فضیلت گرد هم آمدند.

به دنبال انحلال فضیلت، حزب سعادت با اشراف و نظارت غیر مستقیم رهبر فقید تأسیس شد. پس از پایان دوره ممنوعیت فعالیت سیاسی، حضورش در حزب پررنگ‌تر شد و در اکتبر2010 به ریاست حزب برگزیده شد.

وی پس از یکماه بستری در بیمارستان، امروز درگذشت. دکتر محمدبدیع، مرشد عام اخوان‌المسلمین، در پیامی درگذشت او را تسلیت گفت.

پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح، درگذشت این شخصیت ارزنده را به عموم فعالان عرصه دعوت اسلامی تسلیت می‌گوید.

ربنا اغفر لنا و لاخواننا الذین سبقونا بالایمان و لا تجعل فی قلوبنا غلاً للذین آمنوا ربنا انک رئوف رحیم.

/ 2 نظر / 30 بازدید
ali amiri

سلام ماموستای عزیز خوشحالم که مینویسی و خوشحالم که خوب مینویسی برای این دوست مون هم طلب امرزش میکنم از درگاه حق تعالی .بازم ممنونم از فعالیت سایبری شما

محمدرضا محمودی

با سلام دوست عزیر جناب ماموستا موفقیت و تعالی شما را در انتشار و قلم آگاهانه از خدا مسئلت می نمایم