....(راشدین) ....

(ایستاده خواهیم مرد، اما زانو زده زندگی نخواهیم کرد) . (پیشه وا ی شه هید قاضی محمد- رحمه الله).
 
تعدادمساجد اهل سنت در ایران
ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۸٩ : توسط : محسن نصری - س -

ده هزار مسجد اهل سنت در سراسر ایران

(بنقل از :پایگاه  علمی فرهنگی صبح امید)


به گزارش  آینده، طبق آمارهای بدست آمده، حدود 5/7 میلیون تن از برادران وخواهران اهل سنت در ایران زندگی می کنند که بیش از10 هزار مسجد دست کم در 13 استان کشور به عنوان مساجد اهل سنت به آنان تعلق دارد.

بنابر بررسی های آماری تطبیقی از نشریات اهل سنت ایران و نیز آمارهای مساجد به دست آمده توسط سازمان های تبلیغات اسلامی استان ها، بیشترین میزان این مساجد به استان سیستان و بلوچستان با 3546 مسجد و پس از آن کردستان و آذربایجان غربی  با 1768 و 1465 مسجد است. استان های هرمزگان با 1032، گلستان با 1017، خراسان (مجموعه 3 استان) با 746، کرمانشاه با 341، بوشهر با 106 و گیلان با 89 مسجد در رتبه های بعدی تعداد مساجد قرار دارند و در استانهای کرمان و خوزستان هم هموطنان اهل سنت تعدادی مسجد دارند.

در میان استان های دیگر که اکثرا استانهای دارای جمعیت  محدود سنی نشین هستند، نیز یا تعداد مساجد اهل سنت مشخص نیست و یا مسجدی به آنان اختصاص ندارد.

در عین حال پلمپ و یا بسته شدن تعداد انگشت شماری مسجد و حوزه علمیه در دو سال اخیر که البته بعضا با اشاره به برخی حساسیتها انجام شده، اعتراضاتی را برانگیخته است. هرچند به نظر می‌رسد در این برخوردها نیز توجه به ظرافتها می‌تواند از ایجاد حساسیت و نارضایتی جلوگیری کند.

این در حالی است که در کشورهای عرب منطقه و حاشیه خلیج فارس که حتی در برخی از آنها شیعیان دارای اکثریت یا اقلیت نخست هستند و همگی توسط حکومت اهل سنت اداره می شوند، شیعیان تحت فشار قرار دارند و از نظر میزان مسجد نیز در محدودیت شدیدی قرار دارند.

جالب آنکه این فشارها گاهی تنها بر شیعیان نیست و بعضا بر دیگر مکاتب سنی که حاکمان این کشورها با آنان اختلاف دارند، نیز وارد می شود.

به عنوان نمونه، عربستان که تحت حاکمیت فرقه وهابیت است که طبق مشی ابن تیمیه از فقه حنبلی پیروی می کنند، مدت اندکی است که علمای غیر حنبلی را نیز به شورای  افتاء راه داده است.