....(راشدین) ....

(ایستاده خواهیم مرد، اما زانو زده زندگی نخواهیم کرد) . (پیشه وا ی شه هید قاضی محمد- رحمه الله).
 
دکتر مظفر پرتو ماه . (فیزیک دان ومفسر قرآن در آمریکا). از دیار کردستان ایران .
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ آذر ۱۳۸٩ : توسط : محسن نصری - س -

مرحوم دکتر مظفر پرتو ماه : علیه الرحمه والرضوان):

پیاوی گه وره مان نایه ته به ر دل * تاکو ئه و کاته ی ئه چیته ژیر گل

 


 

« مردی که از آمریکا بازگشته و می گوید : " بسوی قرآن برگردید ."

 

دکتر مظفر پرتوماه در سال 1320 در محله ی جورآباد سنندج در خانواده ای متدین و زحمت کش چشم به جهان گشود . وی تحصیلات ابتدائی را در زادگاهش شروع کرد و تحصیلات ششم ابتدائی و سیکل اوّل را با رتبه ی ممتازی گذراند ، وبعد از آن وارد دانشسرای مقدماتی شده و بعد از دو سال تحصیل به عنوان شاگرد نمونه دیپلم ناقص را اخذ نمود و بالاخره در دبیرستان هدایت سنندج ، دیپلم رشته ی ریاضی فیزیک را با رتبه ی اوّل کسب می کند . بعد ار گرفتن دیپلم و شرکت در آزمون سراسری ، وارد دانشسرای عالی تهران می شود ، سه سال در آنجا به تحصیل می پردازد و نفر برتر شناخته می شود .

 

زیرکی و ذکاوت پرتوماه و کسب مقام برتر در همه ی مقاطع تحصیلی ، زمینه ی اعزام ایشان به آمریکا ، از طرف وزارت فرهنگ وقت را فراهم نمود .

 

ایشان بعد از یکسال و نیم تدریس دروس ریاضی و فیزیک و ادبیات در شهر سقز ، بالاخره در سال 1964 میلادی جهت ادامه ی تحصیل راهی آمریکا می شود و در ایالت سردسیر وسکانسینا شهر مادیسون اقامت می گزیند و در دانشگاه وسکانسین ، یکی از مراجع معتبر آمریکا ، در رشته ی فیزیک هسته ای تحصیلات خود را تا مقطع دکترا ادامه می دهد .

 

دکتر پرتوماه در آنجا با تعدادی از دانشجویان مسلمان دیگر کشورهای مقیم آمریکا آشنا می شود و بعد از آنکه متوجه می شود که ایشان حدود یک سال است ، تشکلی تحت عنوان « انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا » تأسیس نموده اند ، بی درنگ عضویت در این انجمن را می پذیرد و رسما فعالیت های دینی خود را با ایشان آغاز می نماید .

 

از به بعد روزانه مشغول کسب علم و حضور در دانشگاه می شود و سایر اوقات در انجمن دانشجویان به فعالیت می پردازد و همین امر باعث می شود که دکترایش را یکی دو سال دیرتر بگیرد ، خودشان در این باره می گویند : " شکر خدا اگر چه بواسطه ی فعالیت در انجمن دانشجویان مسلمان یکی دو سال دیرتر توانستم دکترا بگیرم ، امّا همین امر سبب پدیده ای مبارک شد و آن این بود که به واسطه ی آن کارها توانستم از میان دانشجویان مسلمان مقیم آمریکا در اغلب کشورهای اسلامی دوستانی بیابم که به واسطه ی آنان امروز در آفریقا ، آسیا ، اروپا و تقریبا در تمام دنیا شناخته شده ام ، پس صمیمانه می گویم : الحمد لله رب العالمین . "

 

در سال 1968 در کنگره ی رویال آبردهاو ، که به خاطر به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی توسط یهودیان ، در لندن برگزار گردید ، دکتر پرتوماه به نمایندگی انجمن اسلامی دانشجویان آمریکای شمالی در آن شرکت می نماید و با صدور قطعنامه و بیانیه های متعدد شدیداً دولت اسرائیل را به خاطر این جنایت محکوم و ناچار به واکنش می نمایند . طی سفر به انگلستان و شرکت در آن کنگره ی عظیم صلابت و دلسوزی و دفاع قاطع و جدّی از اسلام و مسلمانان از طرف دکتر پرتوماه باعث محبوبیت ایشان در میان هم مسیرانش می شود ، به همین سبب پس از بازگشت به عنوان نائب رئیس انجمن انتخاب می شود و یک سال بعد به عنوان رئیس انجمن زمام امور را در دست می گیرد . انجمنی که در آن زمان حدود 10هزار نفر عضو داشت و امروز بر اثر فعالیت دلسوزانه دانشجویان ، اعضای آن بالغ بر یک میلیون نفر است .

 

در اقدام اوّل پس از انتخاب به ریاست انجمن، دکتر پرتوماه به اتفاق بقیه ی اعضای هیأت رئیسه سه بنا را برای اجتماع مسلمانان در آمریکای شمالی خریداری می کند تا آنها را به مسجد ومحل عبادت تبدیل نماید .

 

پس از تأسیس آن سه مسجد در آمریکا برای اولین بار دانشجویان به این فکر می افتند که پس از فراغت از تحصیل و بازگشت به کشورهایشان تکلیف این اماکن چه خواهد شد و چه کسانی عهده دار آنها خواهند بود ؟ لذا با همفکری به این نتیجه می رسند که بایستی مؤسسه ای را به عنوان سرپرست املاک مسلمانان به ثبت برسانند تا از هدر رفتن آن املاک و اماکن جلوگیری شود ، مؤسسه ثبت می گردد و دکتر پرتوماه به عنوان رئیس آن انتخاب می شود و خودش در این باره می گوید : " یکی از بزرگترین افتخارات من در زندگی آن است که سند تاریخی املاک موقوفه و مساجد مسلمانان آمریکا را به عنوان رئیس مؤسسه امضا کردم و در تاریخ آن کشور به ثبت رسید . "

 

این مؤسسه در گزارش عملکرد خود در کنگره ی سال 2004 م « دانشجویان اسلامی آمریکا» اعلام کرد که تا به حال بالغ بر 7000 مسجد و املاک موقوفه زیر نظر این مؤسسه به ثبت رسیده است .

 

پس از کسب دکترای فیزیک هسته ای ، در سازمان فضایی آمریکا « ناسا » فعالیت خود را آغاز می کند . امّا عشق و علاقه به دین مبین اسلام باعث می شود تا در دیار غربت یک آن از پای ننشسته و برای نشر و تبلیغ این دین آسمانی و نجات بخش وارد عرصه ی تبلیغ و دعوت گردد .

 

ایشان در سال 1357 ه.ش به ایران باز می گردد . ابتدا به عنوان نماینده دولت در « هیأت حسن نیّت » و ناظر بر انتخابات شورای شهر سنندج برگزیده شد _ این انتخابات برای اولین بار در ایران و به پیشنهاد کاک احمد مفتی زاده برگزار شد _ . پس از انتخابات و برگزیده شدن یازده نفر به عنوان شورای شهر سنندج ، در سال 1358 از طرف رئیس جمهور وقت ( بنی صدر ) ، جهت همکاری با دولت دعوت و به عنوان مشاور عالی رئیس جمهور در امور علمی و رئیس سازمان صنعتی پژوهش های ایران منصوب می گردد ، امّا بعد از مدتی به دلایلی استعفا می دهد و مجدداٌ راهی آمریکا می شود تا فعالیت های خود را در ناسا ادامه بدهد ، امّا در آنجا به خاطر ایرانی بودن و همکاری با دولت و شورای انقلاب ، مورد بی مهری و تبعیض واقع می شود و مانع همکاری وی با ناسا می گردند . لذا با پیشنهاد دوستانش در « انجمن اسلامی دانشجویان » تحصیلات خود را در زمینه ی فیزیک پزشکی پی می گیرد و بعد از فارغ تحصیل شدن در مقطع فوق دکترای تخصصی ، در مؤسسه ای وابسته به ناسا کار خود را درزمینه ی درمان سرطان شروع می کند و به موفقیت های چشم گیری دست می یابد ، از جمله ی آن اختراع دستگاهی برای درمان بیماران سرطانی است .

 

ایشان مدّت نوزده سال در بیمارستان ناسا در زمینه ی فیزیک پزشکی به فعالیت می پردازد و به دنبال حمله به برج های سازمان تجارت جهانی در 11سپتامبر ، که مسلمانان در آمریکا و اروپا تحت فشار قرار می گیرند ، ابتدا اخراج می شود و بعداٌ برای جلوگیری از اقامه ی دعوا ، ایشان را بازنشست می کنند .

 

دکتر پرتوماه طی اقامت در کردستان و در و مسیر بازگشت به آمریکا ، که از کردستان ترکیه می گزرد ، به خوبی به عمق محرومیت ها و مظلومیت های ملّت کُرد پی می برد ، لذا به محض بازگشت به اتفاق کُردهای سایر کشورهای کُردنشین اقدام به تشکیل مؤسسه ای به نام « حزب اسلامی کردستان » می نماید و مجله ای تحت عنوان « جودی » منتشر می کند ، تا از این راه محرومیت و ستم مضاعف ملّت مسلمان کُرد را به گوش جهانیان و امت اسلام برساند .

 

ایشان علاوه بر موفقیت چشمگیر و کم نظیر در عرصه ی علوم و تکنولوژی ، به عنوان یک شخصیت برجسته ی اسلامی مطرح است و بر خلاف بسیاری از خودباختگان ، به مسلمان بودنش افتخار می کند . وی علاوه بر اینکه حافظ قرآن و آشنا به علوم و معارف اسلامی هستند ، اخیراً نیز قرآن را به زبان کُردی ترجمه و تفسیر نموده که انشاءالله بزودی به چاپ خواهد رسید . ایشان در سال 1384 دارفانی را وداع گفت .

 قرین رحمت حق باد .

نقل از سایت نوگرا:

 

٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨٨

 مرتبط با موضوع :

 مودودی، حسن البنا و اخوان المسلمین !  [شنبه، 28 فروردین ماه ، 1389]
 من (ابوالاعلی مودودی از زبان خودش)  [شنبه، 14 فروردین ماه ، 1389]
 مختصری در مورد دعوتگر نامی کَرد حاجی کاروان  [دوشنبه، 17 اسفند ماه ، 1388]
 قرضاوی و حسن البناء  [شنبه، 8 اسفند ماه ، 1388]
 آشنایی با مرشد عام جدید اخوان المسلمین  [شنبه، 1 اسفند ماه ، 1388]
 آیا گوته یک مسلمان بود؟  [شنبه، 17 بهمن ماه ، 1388]
 خاطرات زندان ،سلول آب و جنایت  [پنجشنبه، 1 بهمن ماه ، 1388]
 فرازهایی از وصایا و تعالیم شیخ عبدالقادر گیټ/a>  [شنبه، 7 آذر ماه ، 1388]
 [یکشنبه، 17 آبان ماه ، 1388]
 [شنبه، 9 آبان ماه ، 1388]
 محاسن اخلاقی سلطان صلاح الدین ایوبی
 [یکشنبه، 3 آبان ماه ، 1388]
 ابن جوزی و مکالمه با نفس و واقعات زندگی  [یکشنبه، 3 آبان ماه ، 1388]
 پندهایی از یادواره شهادت امام حسن البناء  [یکشنبه، 3 آبان ماه ، 1388]
 اصلاحات انقلابی عمر بن عبدالعزیز"رض"  [یکشنبه، 26 مهر ماه ، 1388]
 عبدلله په شیو شاعر پرآوازه کردستان !  [سه شنبه، 7 مهر ماه ، 1388]
 زندگینامۀ قاضی محمّد  [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 استاد محمّد غزالی  [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 امام ابوالاعلی مودودی رحمه‌الله  [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 امام شهید حسن‌البنا (رح)  [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 استاد شهید ناصر سبحانی  [سه شنبه، 3 مرداد ماه ، 1385]
 زندگی و آثار امام نووی  [یکشنبه، 18 تیر ماه ، 1385]
 مولا نا محمد الیاس دهلوی  [جمعه، 1 اردیبهشت ماه ، 1385]
 شرح حال ملا مصطفی بارزانی (رح)  [دوشنبه، 7 فروردین ماه ، 1385]
 عیسی آل خلیفه کاستروی بحرین